Lazerle Leke Tedavisi

Makaleler

17

Eylül 2018

Lazerle Leke Tedavisi

By: admin

Cildimizde oluşan lekeleri;

1) Doğumsal lekeler
2) Güneş lekeleri (Melazma, solar lentigo)
3) Postinflamatuar hiperpigmentasyon (cildin tahrişi sonrası hassasiyetin artmasına bağlı örneğin; egzama veya peeling sonrası oluşan lekeler)
4) Çiller olarak ayırabiliriz.

Bu lekelerin tedavisinde medikal ilaçlar dışında kimyasal peeling ve lazer uygulamaları kullanılmaktadır. Alexandrite ve diode(diyot) lazerler özellikle çil, solar lentigoların ve yaşlılık lekelerinin tedavisinde etkili olmaktadır. Alexandrite lazer bu tip lekelerde 1 veya 2 seans uygulanmaktadır. Tedaviyi güneşin zararlı etkilerinin olmadığı kış döneminde uygulamak gerekir.

Güneş ışınları cildimizde lekelerin oluşmasına neden olabilir.

Güneşe, hormonal değişikliklere (gebelik, tiroid fonksiyon bozuklukları gibi) ve ilaçlara (doğum kontrol hapları gibi) bağlı gelişen lekelerin ve doğumsal lekelerin yok edilmesi veya azaltılmasında Q switched Nd Yag lazerler kullanılmaktadır. Uygulama öncesinde sürülen karbon bazlı solüsyon bir çeşit peeling etkisi de yaparak daha efektif sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Tedavi protokolü 6-10 seans arasındadır. Bu tip lazerler üst yüzeye yani epidermise hiçbir zarar vermeden dermisdeki melanin pigmentini hedef almaktadırlar. Yaz kış rahatlıkla uygulanabilmektedirler. Seans aralıkları 1 hafta ile 15 gün arasındadır.

Günümüzde bu lekelerin çoğunun tedavisi mevcuttur.

Çoğumuzda ya doğumla birlikte ya da sonradan oluşan lekeler mevcuttur. Özellikle yüzümüzde oluşan lekeler görünüşümüzü bozduğunda bunlardan kurtulmak için çareler ararız. Günümüzde bu lekelerin çoğunun tedavisi mevcuttur. Ancak leke tedavisi işleminden önce lekenin neden oluştuğunun ve bir hastalığın bulgusu olarak ortaya çıkıp çıkmadığının tespit edilmesi gerekir.
Sonradan Oluşan Lekeler

POSTİNFLAMATUAR HİPERPİGMENTASYON

Bu tip lekeler, travma, egzama, akne ve bazı dermatolojik hastalıklardan sonra oluşur. Epidermal (üst deri) veya dermal (alt deri) olabilir. Epidermal olanların leke tedavisi daha kolaydır. Dermal olanlar tedaviye direnç gösterebilir.

FİTOFOTODERMATİT
Bazı bitkilerin ve meyvelerin vücuda teması sonrası güneşe maruz kalma ile oluşan lekelerdir. Bu meyveler arasında portakal, limon, incir, bitkiler arasında ise maydanoz, havuç, dereotu ve kereviz sayılabilir.

MELAZMA
Genellikle bayanlarda yüzde (alın, yanaklar,bıyık) simetrik olarak oluşan lekelerdir. Hamilelik ve doğum kontrol hapı kullanımı leke oluşumunu tetikler. Ancak sadece güneş ışığıyla temas bile melazmaya sebep olabilir. Erkeklerde de oluşabilir.

SOLAR LENTİGO
Güneş gören bölgelerde, özellikle yüzde, kol ve ellerde oluşan kahverengi lekelerdir. Genellikle yaşı ileri olan kişilerde güneş maruziyeti sonrası ortaya çıkar.

ÇİLLER
Yüzde özellikle burun üzerinde ve vücutta açık renkli küçük lekelerdir. Özellikle açık tenli kişilerde bulunurlar. Güneşten korunma önemlidir.
Doğumsal Lekeler

OTA NEVÜS
Yüzde göz çevresinde, alın ve bazen kulağa kadar uzanan bölgede tek taraflı olarak bulunan kahverengi çoğu zaman mavi-siyah renkli lezyonlardır.

ITO NEVÜS
Sırt ve omuzda yerleşik mavi-siyah renkli lezyonlardır.Doğumla birlikte ve birkaç ay sonra gözlemlenen bölgesel lekeler fazla sayıda olmadığı taktirde önemli değildir. Ancak sayıları fazla ise nörofibromatosis açısından değerlendirilmelidir.
Doğumsal Ve Sonradan Oluşan Lekelerde Leke Tedavisi

Leke tedavisi işleminde uygulanacak yöntemler;
• Medikal Tedaviler
• Kimyasal peeling
• Lazer Tedavileri olarak üçe ayrılabilir.

Medikal tedavilerde en çok kullanılan ajanlar hidrokinon, kojik asit, azeleik asit ve retinoik asitlerdir. Kimyasal peelingler uygun hastalarda iyi sonuçlar verebilmektedir. Kimyasal peelingde glikolik asit, laktik asit, salisilik asit, pürivik asit, askorbik asit ve triklorasetik asit en sık kullanılan asitlerdir. Haftada bir veya onbeş günde bir uygulanacak leke tedavisi ile lekelerde açılma mümkün olmaktadır. Koyu tenli kişilerde lekelerde artışa sebep olabileceğinden dikkatli uygulanmalıdır.

Lazer tedavisinde ise Alexandrite lazer ve Diod lazerler UV ışınları ve yaşlılık gibi nedenlerle oluşan cilt lekelerinin giderilmesinde yardımcı olabilmektedir. Muayene sonucu tedavisi uygun görülen cilt leke tedavisi Alexandrite lazerle yapılan 1 veya 2 seans oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Tedavi için kış dönemi en uygun dönemdir. Ancak tedavi uygulanan bölgeleri 2 hafta süresince kapalı tutarak koruyabilecek kişilere yazın da uygulanabilmektedir.