Cilt Lekeleri

Makaleler

Cilt Lekeleri

By: admin

Cilt Lekeleri neden oluşur ?

Güneşin en etkili olduğu saatlerde korumasız şekilde güneşe maruz kaldığımızda lekelerin oluşmasına alt yapı hazırlamış oluruz. Zamanla bu lekeler ortaya çıkar. Güneşin yaymış olduğu UVA ve UVB ışınları cilt için çok zararlıdır. Bu ışınlar cildimize direk temas ettiğinde ciltte melanin maddesinin artmasına neden olur. Artan melanin ciltte lekelenmelere neden olur. Güneş lekeleri ben, siyah nokta, çil oluşmasına neden olur. Çillerin oratay çıkması genetiğe de bağlıdır ama koyu renk tenli kişilerde de görülebilir. Tıbbi olarak çillere efelid denir.

Güneş koruyucu kullanmadan güneşe çıkmaktan, yanlış saatlerde güneşlenmekten ve uzun süre güneşe maruz kalmaktan oluşur.

Güneş lekelerinin başlıca sebebi güneş ışınları olmakla birlikte oluşumunda başka nedenler de vardır. Uzun süreli güneş hasarı orta yaştan sonra yüz ve ellerde kahverenkli, büyük ve düz lekelere neden olur.

Güneş lekeleri, özellikle açık renk ve hassas tenli kişilerde görülür. Güneş ile temas eden bölgeler arasında daha çok yüz, dekolte ve omuzlarda meydana gelen kahverengi lekeler oluşur.

Leke oluşmasının diğer nedenleri:

* Yaşlanmayla birlikte ,
* Cilt temizlemede ve nemlendirmede kullanılan yanlış ve organik olmayan ürünler,
* Hormonal bozukluklar,
* Hamilelik
* Genetik faktörler,
* Akne,